Dostarczanie oprogramowania w modelu Software-as-a-Service (SaaS) wciąż zyskuje na popularności i wypiera tradycyjny sposób sprzedaży oparty na dystrybucji fizycznych nośników. Nie jest to zaskoczeniem, bo SaaS oferuje wiele korzyści zarówno użytkownikom, jak i twórcom oprogramowania. Model cenowy oparty na subskrypcji, łatwość użytkowania, możliwość ciągłego rozwijania produktu i korzystania z jego najnowszej wersji, swoboda i mobilność – to tylko część zalet tego rozwiązania.
Ilość produktów sprzedawanych w modelu SaaS wciąż rośnie. Jest to zarówno oprogramowanie przeznaczone do użytkowania w życiu codziennym, jak i wyspecjalizowane rozwiązania biznesowe. Eksperci szacują że około 75% firm korzysta z aplikacji biznesowych kupowanych jako SaaS. Trudno się dziwić – koszt zakupu lub stworzenia dedykowanego rozwiązania stanowi dużo większe obciążenie dla budżetu firmy, niż opłata miesięczna.
Model SaaS ułatwia również wejście na rynek twórcom oprogramowania. Dotarcie do potencjalnych klientów stało się dużo prostsze i mniej kosztowne niż w przypadku tradycyjnego oprogramowania. SaaS to szansa dla małych firm i startupów na szybkie wprowadzenie swoich produktów do sprzedaży, nawet w skali globalnej.
Mimo że tworzenie i sprzedaż oprogramowania w modelu SaaS jest łatwiejsze i bardziej dostępne niż w przypadku tradycyjnego modelu dystrybucji, również wiąże się z wieloma wyzwaniami. Pomijając trudności związane z samym powstaniem produktu i marketingiem, problem mogą stanowić kwestie technologiczne – jak zarządzać różnymi wersjami aplikacji, testować, zarządzać backupami, a w końcu sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu jednocześnie nie marnując środków na zasoby, które na początku działalności nie zostaną wykorzystane.
Nie każdy biznes oferujący oprogramowanie w modelu SaaS ma możliwość hostowania usługi we własnym centrum danych. Pozwolić sobie na to mogą jedynie duże firmy. Dla dostawców wchodzących na rynek ze swoim produktem, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług dostawców chmury publicznej, którzy oferują moc obliczeniową na żądanie z opłatami opartymi na wykorzystaniu – IaaS (Infrastructure as a Service). Korzystając z chmury obliczeniowej możemy określić, jakie zasoby (liczba procesorów wirtualnych, ilość pamięci RAM i przestrzeń dyskowa) są nam potrzebne w danej chwili, a następnie szybko i łatwo je skalować, gdy pojawi się taka potrzeba. Model cenowy oparty na rozliczaniu godzinowym oznacza, że płacimy tylko za te zasoby, które faktycznie wykorzystujemy.
Chmura obliczeniowa to świetne rozwiązanie do hostowania oprogramowania w modelu SaaS. Nie każdy dostawca IaaS oferuje jednak usługi dostosowane do potrzeb małej firmy. Na co zwrócić uwagę przy wyborze chmury?
Vmgen oferuje infrastrukturę w ponad 30 lokalizacjach na całym świecie, w tym w Polsce, a konfiguracja serwera na naszej platformie zajmuje nie więcej niż kilka minut. Z predefiniowanymi pakietami zasobów jest to naprawdę łatwe. Sprawdź nasz prosty i przejrzysty cennik, w którym publikujemy cenę za godzinę i szacowany koszt za miesiąc użytkowania maszyny wirtualnej i zacznij już dziś udostępniać swoje oprogramowanie SaaS.