Jak łatwo udostępniać i skalować SaaS w chmurze publicznej?

26 września, 2021

Dostarczanie oprogramowania w modelu Software-as-a-Service (SaaS) wciąż zyskuje na popularności i wypiera tradycyjny sposób sprzedaży oparty na dystrybucji fizycznych nośników. Nie jest to zaskoczeniem, bo SaaS oferuje wiele korzyści zarówno użytkownikom, jak i twórcom oprogramowania. Model cenowy oparty na subskrypcji, łatwość użytkowania, możliwość ciągłego rozwijania produktu i korzystania z jego najnowszej wersji, swoboda i mobilność – to tylko część zalet tego rozwiązania.  

Ilość produktów sprzedawanych w modelu SaaS wciąż rośnie. Jest to zarówno oprogramowanie przeznaczone do użytkowania w życiu codziennym, jak i wyspecjalizowane rozwiązania biznesowe. Eksperci szacują że około 75% firm korzysta z aplikacji biznesowych kupowanych jako SaaS. Trudno się dziwić – koszt zakupu lub stworzenia dedykowanego rozwiązania stanowi dużo większe obciążenie dla budżetu firmy, niż opłata miesięczna.

Model SaaS ułatwia również wejście na rynek twórcom oprogramowania. Dotarcie do potencjalnych klientów stało się dużo prostsze i mniej kosztowne niż w przypadku tradycyjnego oprogramowania. SaaS to szansa dla małych firm i startupów na szybkie wprowadzenie swoich produktów do sprzedaży, nawet w skali globalnej.

Wyzwania związane z udostępnianiem oprogramowania SaaS

Mimo że tworzenie i sprzedaż oprogramowania w modelu SaaS jest łatwiejsze i bardziej dostępne niż w przypadku tradycyjnego modelu dystrybucji, również wiąże się z wieloma wyzwaniami. Pomijając trudności związane z samym powstaniem produktu i marketingiem, problem mogą stanowić kwestie technologiczne – jak zarządzać różnymi wersjami aplikacji, testować, zarządzać backupami, a w końcu sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu jednocześnie nie marnując środków na zasoby, które na początku działalności nie zostaną wykorzystane.

Dlaczego chmura obliczeniowa jest najlepszym rozwiązaniem dla rozwiązań SaaS?

Nie każdy biznes oferujący oprogramowanie w modelu SaaS ma możliwość hostowania usługi we własnym centrum danych. Pozwolić sobie na to mogą jedynie duże firmy. Dla dostawców wchodzących na rynek ze swoim produktem, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług dostawców chmury publicznej, którzy oferują moc obliczeniową na żądanie z opłatami opartymi na wykorzystaniu – IaaS (Infrastructure as a Service). Korzystając z chmury obliczeniowej możemy określić, jakie zasoby (liczba procesorów wirtualnych, ilość pamięci RAM i przestrzeń dyskowa) są nam potrzebne w danej chwili, a następnie szybko i łatwo je skalować, gdy pojawi się taka potrzeba. Model cenowy oparty na rozliczaniu godzinowym oznacza, że płacimy tylko za te zasoby, które faktycznie wykorzystujemy.  

Wyzwania związane z korzystaniem z chmury publicznej

Chmura obliczeniowa to świetne rozwiązanie do hostowania oprogramowania w modelu SaaS. Nie każdy dostawca IaaS oferuje jednak usługi dostosowane do potrzeb małej firmy. Na co zwrócić uwagę przy wyborze chmury?

  • Łatwe wdrożenie. Niektórzy dostawcy chmury publicznej oferują świetne rozwiązania, jednak ich konfiguracja może być zbyt skomplikowana dla małej firmy, która nie zatrudnia specjalisty doświadczonego w obsłudze tego typu rozwiązań. Zwróć uwagę na to, żeby konfiguracja serwera była możliwie jak najprostsza.
  • Przewidywalność kosztów. Cenniki usług IaaS bywają bardzo złożone. Często trudno jest choćby oszacować koszt korzystania z infrastruktury, gdyż wpływa na niego zbyt wiele czynników. Wybierz tego dostawcę, który ma prosty i czytelny cennik.
  • Lokalizacja data center. Jeżeli zamierzasz oferować swoje oprogramowanie klientom w Polsce, wybierz takiego dostawcę chmury publicznej, który posiada data center w Polsce. Jeżeli Twój produkt ma być dostępny globalnie – warto zwrócić uwagę na dostępność lokalizacji na całym świecie.

Vmgen oferuje infrastrukturę w ponad 30 lokalizacjach na całym świecie, w tym w Polsce, a konfiguracja serwera na naszej platformie zajmuje nie więcej niż kilka minut. Z predefiniowanymi pakietami zasobów jest to naprawdę łatwe. Sprawdź nasz prosty i przejrzysty cennik, w którym publikujemy cenę za godzinę i szacowany koszt za miesiąc użytkowania maszyny wirtualnej i zacznij już dziś udostępniać swoje oprogramowanie SaaS.

Z vmgen możesz w kilka minut wdrożyć brzegową moc obliczeniową w ponad 30 lokalizacjach na całym świecie. Sprawdź jakie to proste.

Zarejestruj się bezpłatnie

Wysyłając wypełniony formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez NetActuate Inc. zgodnie z Polityką Prywatności.
Copyright © 2021 – 2023 vmgen. All Rights Reserved
twitterfacebooklinkedin