Dlaczego serwer w chmurze jest dobrym rozwiązaniem dla e-commerce?

24 sierpnia, 2021

Rok 2020 wraz z pandemią Covid-19 przyniósł wiele zmian dla biznesu. Firmy na całym świecie borykały się z wieloma ograniczeniami, w skali, z jaką nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia. Wiele sklepów detalicznych było zmuszonych na jakiś czas zawiesić działalność, lub wprowadzić limity obsługiwanych klientów. Sytuacja ta spowodowała przyśpieszenie rozwoju sprzedaży online, która i tak rośnie z roku na rok. Wynika to nie tylko ze zmiany trybu życia i preferencji klientów, ale też jest skutkiem rozwoju technologii i wprowadzania nowych modeli biznesowych, takich jak dropshipping, czy franczyza e-commerce, które sprawiają że bariery wejścia na rynek znacznie się obniżyły.

Szybki serwer w chmurze wpływa na liczbę konwersji

Taki rozwój sprzedaży online oznacza nie tylko łatwiejsze wejście na rynek e-commerce dla przedsiębiorców, ale też większą konkurencję i wyższe oczekiwania klientów. W czasach, gdy decyzje o zakupie podejmuje się bardzo szybko, często pod wpływem chwili, korzystając z telefonu komórkowego, niezmiernie ważny jest czas wczytywania strony i płynność całego procesu zakupowego. Zbyt wolne działanie serwisu skutkuje zwiększeniem liczby porzuconych koszyków i co za tym idzie, często zmarnowaniem środków przeznaczonych na reklamę w mediach społecznościowych czy wyszukiwarkach. Klienci nie chcą czekać kilku sekund na otwarcie strony, a łatwa dostępność produktów na rynku powoduje, że są skłonni zrezygnować z zakupu w każdej chwili i skorzystać z oferty innego sprzedawcy. Z tego powodu warto zastanowić się nad wyborem szybkiego serwera w chmurze.

Czy sklep internetowy potrzebuje gwarantowanych zasobów, jakie daje serwer w chmurze?

To, czy sklep internetowy może być zlokalizowany na serwerze współdzielonym, czy powinien mieć gwarantowane zasoby, takie jak procesory lub pamięć RAM, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim znaczenie ma wielkość sklepu – ilość produktów, które się w nim znajdują. W przypadku większej ilości produktów zapytania takie, jak wyszukiwanie czy filtrowanie produktów przez klientów, wymagają więcej zasobów by odbywać się szybko i nie zniechęcić użytkowników. Dlatego w przypadku dużego sklepu warto wybrać szybki serwer w chmurze. To samo dotyczy sklepów o dużym ruchu klientów, gdzie mamy do czynienia w dużą ilością zapytań generowanych w tym samym czasie.

Serwer w chmurze umożliwia elastyczne skalowanie

W przeciwieństwie do serwera współdzielonego i serwera dedykowanego, serwer w chmurze daje możliwość dowolnego skalowania zasobów. Ta funkcjonalność świetnie sprawdza się w przypadku serwisów e-commerce. Sklepy internetowe często narażone są na spore wahania ruchu. Większej liczby klientów odwiedzających sklep można spodziewać się na przykład w okresie przedświątecznym, w czasie promocji lub wyprzedaży lub w okresach prowadzenia intensywniejszych działań reklamowych. Serwer w chmurze umożliwia elastyczne skalowanie zasobów – spodziewając się większej ilości odwiedzin możemy zwiększyć liczbę przydzielonych procesorów i ilość pamięci, a w okresach przestojów je zmniejszyć, by ograniczyć koszty. Dzięki godzinowemu rozliczaniu płacimy dokładnie za te zasoby, z których korzystaliśmy.

Dedykowane zasoby dla raportów i analiz

Sklep internetowy to nie tylko front, który widzą klienci. Biznes e-commerce wymaga przeprowadzania wielu raportów i analiz, badania zachowań użytkowników w serwisie, analiz dokonywanych w czasie rzeczywistym, przechowywania historycznych danych w celu wykorzystania ich w raportach. Często na podstawie różnych wskaźników zmieniane są dynamicznie ceny. Wszystkie te operacje wymagają dedykowanej mocy obliczeniowej, której nie zagwarantuje współdzielony hosting, za to serwer w chmurze tak.

Z vmgen możesz w kilka minut wdrożyć brzegową moc obliczeniową w ponad 30 lokalizacjach na całym świecie. Sprawdź jakie to proste.

Zarejestruj się bezpłatnie

Wysyłając wypełniony formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez NetActuate Inc. zgodnie z Polityką Prywatności.
Copyright © 2021 – 2023 vmgen. All Rights Reserved
twitterfacebooklinkedin