Chmura obliczeniowa

Czym jest chmura obliczeniowa i dlaczego warto skorzystać z jej potencjału?

Podpięcie się pod chmurę obliczeniową pozwala użytkownikowi na korzystanie z potężnej zewnętrznej mocy obliczeniowej przy możliwie niskich kosztach. To, jak szybkie i wydajne są wspomniane zasoby obliczeniowe zależy od parametrów sprzętowych znanych każdemu, kto miał bliższą styczność ze sprzętem komputerowym, czyli od szybkości procesora, ilości pamięci RAM czy też rodzaju dysku, na którym zainstalowany jest system operacyjny. Jednak im lepsze parametry, tym wyższy koszt usługi korzystania z chmury obliczeniowej, dlatego użytkownik powinien dopasować parametry maszyny wirtualnej, bo tak zwykło nazywać się wirtualny “sprzęt” wydzielony w obrębie serwera chmury obliczeniowej, do swojej aplikacji lub usługi, która zostanie na takiej maszynie uruchomiona.
Chmura obliczeniowa - VMgen

Wypróbuj VMgen za darmo z kodem promocyjnym na 50 $

Wysyłając wypełniony formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez NetActuate Inc. zgodnie z Polityką Prywatności. Informacje przetwarzane będą w celu odpowiedzi na zgłoszenie.

Dbamy o jakość i bezpieczeństwo, dlatego zastrzegamy sobie prawo do weryfikacji zgłoszeń. Kod promocyjny zostanie wydany pod warunkiem pozytywnej weryfikacji Twojego zgłoszenia.

Kluczowe zalety chmury obliczeniowej

Chmura obliczeniowa i kwestia kosztów przetwarzania procesów

Outsourcing mocy obliczeniowej, jaki oferuje chmura, pozwala na bardzo dużą, sięgającą nawet 20%, redukcję kosztów związanych z utrzymywaniem własnych serwerów. Natomiast fizyczna obecność serwera lub serwerów w swojej siedzibie oznacza nie tylko konieczność zakupu drogiego sprzętu oraz oprogramowania, ale także ich konfigurację, podłączenie do sieci i codzienne utrzymywanie oraz zapewnianie odpowiedniego poziomu zabezpieczeń przez wykwalifikowane osoby, które muszą zostać przez firmę zatrudnione lub wynajęte. W przypadku zewnętrznej chmury obliczeniowej, wszystkie te koszty leżą po stronie dostawcy zasobów obliczeniowych. Co więcej, opłaty są często jeszcze niższe ze względu na często spotykany model rozliczeniowy, w których użytkownik płaci tylko za zasoby obliczeniowe, które faktycznie wykorzystał. Na przykład w przypadku VMgen, koszty są rozliczane co do sekundy użycia mocy obliczeniowej.

Chmura obliczeniowa to dużo większa wydajność procesów

Sprzęt, który wykorzystują dostawcy chmury obliczeniowej musi być nowoczesny i spełniać wysokie normy wydajności i niezawodności. Serwery muszą być zbudowane w oparciu o najnowsze podzespoły, by zapewnić szybkość i płynność działania Twojej usługi. Providerzy, którzy oferują przetwarzanie w chmurze, kompleksowo zajmują się wszystkimi kwestiami związanymi z serwerami, na których uruchamiane są Twoje wirtualne maszyny, w tym sprawami wydajności i sprzętu. Regularne wymiany podzespołów na nowsze, dbanie o ich kondycję i żywotności, aktualizacje oprogramowania, zapewnianie zawsze szybkiego połączenia internetowego to tylko niektóre z działań, jakie podejmuje dostawca mocy obliczeniowej w chmurze taki jak VMgen, by zapewnić wysoki poziom jakości usług chmurowych. Oznacza to, że możesz zapewnić szybsze i bardziej rzetelne działanie Twojej aplikacji lub usługi za dużo mniejsze pieniądze i bez zamartwiania się o techniczną stronę przedsięwzięcia. Pamiętaj też, że w ostatecznym rozrachunku, Twoją decyzję o wykorzystaniu szybkości chmury obliczeniowej docenią użytkownicy Twoich rozwiązań zadowoleni z szybkości oraz płynności ich działania!

Chmura obliczeniowa oznacza nieograniczony dostęp do danych - wszędzie i zawsze

Jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych cech chmury. Gdy słyszymy, że dane są trzymane w chmurze, automatycznie zakładamy, że oznacza to, że można dostać się do tych danych z dowolnego miejsca na świecie i z dowolnego urządzenia, które ma dostęp do sieci internet. Wystarczy, że mamy możliwość skorzystania z komputera lub urządzenia mobilnego, na przykład smartfonu lub tabletu, i urządzenie to podłączone jest do internetu oraz znamy dane dostępowe do danych lub usług w chmurze, a będziemy mogli dostać się do nich o każdej porze i z każdego miejsca na świecie. Pomyśl tylko o ile takie rozwiązanie jest wygodniejsze od tradycyjnego przetrzymywania tych samych danych na komputerze, który zostawiliśmy przed wylotem w domu w Polsce.
chmura obliczeniowa - pracownik w serwerowni

Skalowalność, czyli chmura obliczeniowa szyta na miarę

Chmura obliczeniowa to moc dopasowana do Twoich potrzeb

Kolejną bardzo istotną cechą chmury obliczeniowej jest coś, co nazywamy jej skalowalnością, czyli inaczej ujmując elastyczne dopasowanie chmury do Twoich potrzeb. Jeśli potrzebujesz podstawowego rozwiązania chmurowego, nie ma potrzeby płacić więcej za moc, której nie wykorzystasz.

Co, jeśli nagle będziesz potrzebować więcej mocy?

Jednak Twoja sytuacja może ulec zmianie i nagle możesz potrzebować szybszego serwera z większą ilością miejsca na dane. Dzięki skalowalnym usługom, jakie oferują dostawcy chmurowych rozwiązań, w tym VMgen, bez problemu zwiększysz zasoby obliczeniowe potrzebne do sprostania nowym wyzwaniom.

Chmura obliczeniowa to też lokalizacja, lokalizacja i raz jeszcze lokalizacja

Zasada lokalizacji jest kluczowa w wielu branżach. W IT, a szczególnie w usługach cloudowych, lokalizacja także gra bardzo istotną rolę. Wyobraź sobie, że masz serwer w siedzibie swojej firmy, w Polsce, ale nagle z Twojej aplikacji, która ma kilka wersji językowych, zaczynają korzystać użytkownicy z innych kontynentów. Ich czasy dostępu do Twojej usługi, która działa na polskim serwerze będą dużo dłuższe niż czasy dostępu użytkowników w Polsce, zatem jakość korzystania z Twojego rozwiązania będzie dla nich w najlepszym wypadku gorsza, a w najgorszym przyczyni się do porzucenia przez zagranicznych użytkowników Twojej usługi na rzecz konkurencji, która oferuje bardziej płynną i komfortową pracę ze swoim oprogramowaniem. Ale jeśli korzystasz z chmury obliczeniowej, lokalizacja przestaje być problemem, ponieważ możesz bardzo szybko postawić swoją aplikację na serwerze, który jest geograficznie blisko Twojej grupy użytkowników. Właściwie możliwość wyboru lokalizacji można uważać za kolejny aspekt skalowalności chmury obliczeniowej. Dostawcy zasobów obliczeniowych w chmurze zazwyczaj oferują serwery ulokowane w różnych miejscach kuli ziemskiej. Nie inaczej jest w przypadku naszej platformy VMgen, której oferta serwerów obejmuje niemal 30 lokalizacji optymalnie rozsianych na pięciu kontynentach.
Chmura obliczeniowa VMgen - lokalizacje

Chmura obliczeniowa a bezpieczeństwo danych

Chmura obliczeniowa to także szyfrowanie, autoryzacja i odporność na ataki

Dzięki temu, że powierzasz swoje dane wyspecjalizowanym firmom dostarczającym chmurową moc obliczeniową, możesz mieć pewność, że wszelkie zabezpieczenia są na jak najwyższym poziomie i spełniają normy lokalnego prawa kraju, w którym znajduje się serwer. Dane trzymane w chmurze podlegają procesowi szyfrowania, co zabezpiecza je przed odczytaniem i użyciem przez osoby niepowołane, nawet jeśli osobom tym w jakiś sposób udałoby się te dane przechwycić. W rzeczywistości przechwycenie danych w chmurze jest niezwykle trudne, gdyż procesy autoryzacyjne dają dostęp do danych tylko osobom, które są właścicielami danych lub które przez tych właścicieli zostały do takiego dostępu upoważnione. Szereg zabezpieczeń i specjalnych zapór stosowanych przez takich dostawców usług chmurowych jak VMgen sprawia, że dobrze skonstruowana infrastruktura chmurowa jest odporna na różnego rodzaju ataki z zewnątrz.

Kopie zapasowe danych, czyli chmura obliczeniowa i backup

Każdy, kto choć raz utracił ważne pliki wie, jak przydatne może się okazać tworzenie kopii zapasowych danych, szczególnie, gdy są to dane związane z użytkownikami Twojej aplikacji. Dostawcy chmury obliczeniowej często oferują możliwość tworzenia regularnych backupów danych, ale sama możliwość to nie wszystko, o czym należy pamiętać. Ważne jest, aby kopie zapasowe danych były przechowywane w bezpieczny sposób, aby nieuprawnione osoby nie były w stanie przechwycić naszych informacji i wykorzystać tego do, na przykład, zażądania okupu. Kolejną istotną kwestią jest prostota i szybkość z jaką będzie można przywrócić dane z kopii zapasowych do produkcyjnej wersji Twojego rozwiązania. Im ten proces będzie prostszy i szybszy, tym krótsze będą przestoje w działaniu Twojej aplikacji, a frustracja użytkowników i straty pieniężne Twojej firmy - mniejsze.
chmura obliczeniowa - serwerownia

Chmura obliczeniowa i jej trzy modele

Sposób, w jaki dostarczana jest moc obliczeniowa chmury może się różnić. Te różnice powodują, że często wyodrębnia się trzy różne modele przetwarzania w chmurze, czyli mówimy tutaj o chmurze publicznej, chmurze prywatnej oraz chmurze hybrydowej. Zauważ, że większość informacji, o których pisaliśmy powyżej dotyczy najczęściej spotykanego obecnie modelu chmurowego, czyli chmury publicznej.

Public cloud, czyli publiczna chmura obliczeniowa

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, najważniejszą cechą zasobów obliczeniowych chmury publicznej jest fakt, że są one dostarczane przez publiczną sieć internet. Większość najpopularniejszych rozwiązań to właśnie rozwiązania typu public cloud, na przykład: AWS, Azure lub VMgen. Cała infrastruktura, w tym centra danych i oprogramowanie, dostarcza zewnętrzny dostawca, a użytkownik jedynie korzysta z mocy obliczeniowej i zarządza usługą chmurową, logując się do specjalnego panelu poprzez swoją ulubioną przeglądarkę internetową. W VMgen takim panelem jest Portal Użytkownika (User Portal).

Private cloud to prywatna chmura obliczeniowa

Dostęp do chmury prywatnej jest ograniczony dla wybranej grupy użytkowników, na przykład pracowników firmy, na zamówienie której infrastruktura chmury prywatnej została stworzona. Odwrotnie od chmury publicznej, dostęp do chmury prywatnej odbywa się w firmowego intranetu, a nie publicznego internetu. Centra danych i cały osprzęt takiej chmury mogą być umiejscowione fizycznie na terenie przedsiębiorstwa lub też mogą znajdować się poza siedzibą firmy, w budynkach dostawcy zewnętrznego chmury, który w obrębie swoich usług chmurowych wyodrębnił chmurę prywatną dla swojego klienta. Chmura prywatna jest, naturalnie, rozwiązaniem dużo droższym od modelu publicznego, szczególnie, gdy mówimy o infrastrukturze, która fizycznie znajduje się na terenie Twojej firmy. W takim przypadku dochodzą wszystkie koszty zarządzania i utrzymywania centrów danych, o których pisaliśmy na początku tego artykułu.

Hybrydowa chmura obliczeniowa jako mieszany model przetwarzania

Jak nietrudno jest się domyślić, chmura hybrydowa stanowi połączenie dwóch wcześniej omawianych modeli przetwarzania chmurowego: publicznego i prywatnego. Niektóre przedsiębiorstwa wybierają chmury prywatne, ponieważ wolą osobiście czuwać nad bezpieczeństwem swoich danych pomimo szeregu specjalistycznych zabezpieczeń i zapór, jakie stosują dostawcy publicznych usług chmurowych. Jednak rozwiązania prywatnego przetwarzania mają jedną bardzo istotną wadę: są słabo skalowalne. W sytuacji, gdy Twoja firma nagle potrzebuje dodatkowej mocy chmury obliczeniowej, fizyczna rozbudowa Twojej prywatnej infrastruktury nie jest przedsięwzięciem, które możesz zrealizować od razu. Odwrotnie wygląda sytuacja w przypadku profesjonalnych, zewnętrznych dostawców zasobów chmurowych, którzy zawsze dysponują dodatkowymi, wolnymi zasobami, z których możesz natychmiast skorzystać. I właśnie skalowalność jest powodem, dla którego niektóre przedsiębiorstwa wybierają model chmury hybrydowej, który łączy poczucie większej kontroli nad danymi oraz wyższego bezpieczeństwa modelu prywatnego z duża skalowalnością chmury publicznej. W praktyce jednak, dostawcy publiczni mogą poszczycić się większym bezpieczeństwem swoich usług niż niejedna firma, która chciała nieco zaoszczędzić na wdrożeniu chmury prywatnej i zdecydowała się na mniej okazałą paletę zabezpieczeń danych.
Copyright © 2021 – 2023 vmgen. All Rights Reserved
twitterfacebooklinkedin